- Élelmiszer felhalmozása: Megfelelő mennyiségű élelmiszer nélkül gyorsan végetérhet a túlélésünkért folytatott küzdelem. Alapvető élelmiszereket (liszt, rizs, bab stb.) nem nehéz tárolni nagyobb mennyiségben sem és néhány óra alatt hetekre elgendő mennyiséget tehetünk el könnyedén. Természetesen ügyeljünk a megfelelő hely kiválasztására, hogy a beázást, napfénytől való felmelegedést stb. kiküszöböljük.
- Élelmiszer tartósítása: Valamelyest az első ponthoz tartozik még egy újabban feledésbe merült technika, az élelmiszertartósítás. A legtöbb élelmiszer ugyanis viszonylag hamar veszít minőségéből, tápértékéből és megromolhat. Némi gyakorlással megtanulhatjuk a befőttkészítés, konzerválás, füstölés, fagyasztás, szárítás stb. trükkjeit, hogy ne vesszen semmi kárba.
- Egészségügyi ismeretek: Minden túlélőnek érdemes megtanulnia alapvető dolgokat, pl. az elsősegélynyújtást, szanitációs ismereteket. Tanfolyamok iránt érdemes felkeresni a Vöröskeresztet, a helyi orvost, gyógyszerészt, kórházat, ahol útbaigazíthatnak. Magyaroszágon a jogosítvány megszerzésekor is szükséges egy ilyen tanfolyamot elvégezni, amivel két legyet üthetünk egycsapásra. Időnként frissítsük fel ismereteinket, ami nem csak túléléskor, de a mindennapokban is hasznunkra válhat.
Itt érdemes még megemlíteni az egészséges életmódra való törekedést is. Egy túlélő esélyeit alapvetően ronthatják a különböző szenvedélyek, elsősorban a dohány és az alkohol. A nyilvánvaló egészségügyi kockázatok mellett fontos szempont az elvonási tünetek is, amely talán a legkevésbé kívánatos esemény lehet, miközben éppen a világ készül összeomlani körülöttünk. Ha nincs pl. cigarettautánpótlás az akadozó áruszállítás miatt, az ember az őrület határára kerülhet, ami megpecsételheti a sorsát. - Kertészkedés: A modern városlakónak kevés lehetősége van kertészkedni hely- és pénzszűke miatt. Mégis, ha megtehetjük, akkor érdemes legalább néhányféle gyümölcsöt, zöldséget termeszteni a kertben, esetleg ládákban a teraszon. Meglepően nagy mennyiséget lehet viszonylag kis helyen termeszteni, a tartósítási ismereteinkkel pedig hosszabb időre is eltehetjük a termést. Ill. mozgásnak, kikapcsolódásnak sem utolsó a kertben tölteni szabadidőnket.
- Állattartás: Ehhez már természetesen több helyre lesz szükségünk, hiszen haszonállatot a fertőzések, élősködők stb. miatt megfelelő távolságban kell tartani a saját szállásunktól. Mégis, ha van rá lehetőség, érdemes elgondolkodni néhány állat beszerzésén, amivel húshoz, tejhez, tojáshoz stb. juthat az ember. Az állatoknak viszont megfelelő mennyiségű takarmányra is szükségük lesz, így ez a lehetőség elsősorban a vidéki, nagyobb kerttel, földdel rendelkezők számára elérhető opció. Saját tapasztalatból kiindulva talán csirkét a legegyszerűbb és legolcsóbb tartani.
- Vadászat, halászat: Ha a szabadban kell huzamosabb időt töltenünk, életmentő képesség lehet a vadon élő állatok elejtésének ismerete. A túlélőknek valamivel előnyösebb lehet a csapdakészítés csínjának-bínjának elsajátítása, mert így a vadászattal, halászattal töltött időt másra fordíthatjuk. Mérlegeljünk és tanuljunk legalább néhány alapvető dolgot a témában!
- Víztisztítás: Bár ezt a lista elejére kellett volna vennem, de még itt is belefér. Az egyik legfontosabb túlélési "tárgy", amit nem lehet elégszer hangsúlyozni. Élelmiszer nélkül akár napokat, sőt, heteket is kibírhat az ember, de megfelelő mennyiségű és minőségű víz nélkül szinte biztos a gyors halál. Tanuljuk meg a víztisztítás trükkjeit, tároljuk a vizet megfelelő palackokban és készüljünk fel még időben!
- Fegyverhasználati ismeretek: Érdemes minden túlélőnek valamilyen fegyvert beszereznie, természetesen a lakóhelyünk törvényeinek betartása mellett (pl. engedélyek beszerzése lehet szükséges). Nem csak lőfegyvert, de kést, vadászcsúzlit, íjat is beszerezhetünk igényeink függvényében. A legfontosabb, hogy magabiztos ismeretekkel rendelkezzünk ha meg kell fogni azt a fegyvert, tartsuk tisztán, jó állapotban, álljanak rendelkezésünkre javítóeszközök, alkatrészek, lőszer stb. is szükség esetén.
- Szerszámhasználat: Japánnal foglalkozó cikkemben már érintettem a kérdést, hogy minden túlélőnek érdemes legalább egy alapvető szerszámkészletet tartania otthon. Még ha nem is rendelkezünk barkácsvénával, mindenképpen szánjunk időt legalább az alapvető szerszámkezelési ismeretek megtanulására. A legegyszerűbb szerszámok a kalapács, fűrész, csavarhúzó, különböző (csípő)fogók stb., melyekkel kisebb-nagyobb javítási munkákat végezhetünk el ha úgy hozza a sors.
- Energia előállítása: A tűzgyújtástól kezdve az áram előállításán és tárolásán át a különböző üzemanyagok, tüzelőanyagok széleskörű ismerete minden túlélőnek rendkívül fontos. Legalább világításhoz elegendő áramot viszonylag egyszerűen, napelemekkel vagy szélkerékkel is előállíthatunk, pénztárcánk függvényében persze több lehetőség nyílhat meg, akár a teljes energiaellátást is fedezhetjük házilag előállított árammal. Itt jegyzem meg, hogy legalább ennyire fontos szempont a felhasznált energia csökkentése energiatakarékos izzókkal, berendezésekkel, így a rendelkezésre álló árammal többmindent kezdhetünk.
Sok gáztűzhely átalakítható PB-palackos üzemre is. Megfelelő mennyiségű palackkal akár évekre elegendő tartalékot képezhetünk, hogy ne legyen gond a sütéssel, főzéssel.
Tüzelőanyagból, üzemanyagból is érdemes valamennyit felhalmozni, hogy megszűnő, akadozó ellátás esetén se fagyjunk meg, vagy "ragadjunk be". - Önvédelmi technikák: Néhány egyszerű fogást már kis gyakorlással is elsajátíthatunk. Persze nem kell mindenkinek Rambó szintig eljutni, de alapvető ismeretekkel már kibújhatunk egy-egy szorult helyzetből. Nézzünk utána, milyen lehetőségek vannak a környéken, tanuljunk és gyakoroljunk be néhány mozdulatot! Ne felejtsük el, hogy egy összeomló gazdasági, társadalmi környezetben a bűnözők, rablók, tolvajok száma is megnő!
- Befektetés: Az alapvető túlélési technikák elsajátítása után elgondolkodhatunk a jövőn is. Pl. sok túlélő fektet nemesfémekbe, aranyba, ezüstbe stb., hogy egy esetleges gazdasági válság esetén is megfelelő váltóeszköze legyen. Még ha a pénzt az utcán söprik is, egy aranygyűrű vagy nyaklánc mindig jól jöhet csereberénél.
Mások ingatlanba fektetnek, hogy ott önfenntartó életre rendezkedhessenek be. Egy megfelelő méretű farmon szinte minden szükségletünket megtermelhetjük magunknak, zöldséget, gyümölcsöt termeszthetünk, állatot tarthatunk. Vegyük számításba igényeinket és kutassunk utána, melyik lehet a számunkra legmegfelelőbb befektetési forma!
Kiegészítenéd még a listát valamivel? Szerinted mik azok a képességek, amik jól jöhetnek túléléskor?
Az utolsó 100 komment: