Élelmiszert és az élelmiszer előállításához szükséges eszközöket, alapanyagokat tárolni a prepping egyik sarokköve. De milyen élelmet halmozzunk fel? A tipikusan ajánlott ételek közé tartoznak a különböző gabonák (-készítmények), hüvelyesek, növényi olaj, liszt, konzervált és szárított ételek stb. Érdemes elsősorban olyan élelmiszereket tárolni, amelyeket amúgyis rendszeresen fogyasztunk és jó tápértékkel bírnak. A szokásos ízek kevésbé viselik meg az embert egy amúgyis stresszes SHTF helyzetben. Az ízek és a tápérték mellett azonban még egy fontos szempont van, mégpedig a különböző vitaminok és ásványi anyagok. Ezt jó szem előtt tartani a felkészülés során, így ételeink nemcsak táplálók, de egészségesebbek is lesznek.
A már félretett készlet is tartalmaz mindenféle földi jót, amire a szervezetnek szüksége van, ráadásul ha van egy túlélőkertünk, akkor további fontos nyomelemekhez (pl. magnézium, vas, szelén), ásványi anyagokhoz juthatunk az étkezés során.
SHTF szituációban viszont nehéz lehet egy változatos étrendet összeállítani, ami fedezi a szervezet számára fontos ásványi anyagokat és vitaminokat. Az élelmiszerekben megtalálható anyagok igen széles skálán mozognak, és a kertben termelt növények sem biztos, hogy megfelelőek minden tekintetben a termőföld minősége miatt. A hosszú szavatossági idővel rendelkező élelmiszerek sokszor kevesebb vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, mint a frissek.
Kulcsfontosságú tehát, hogy a készletünk tartalmazzon kiegészítő vitamin-, ásványi anyag forrást. Nem kell persze megvenni a legelső, "mindent egyben" típusú multivitamint, ami kezünk ügyébe akad. Az étrendünk és a félretett készletünk függvényében viszont megvizsgálhatjuk, milyen extra anyagokra lehet szükségünk egy krach esetén. Például különválaszthatjuk a vitaminokat, külön az ásványi anyagokat, vagy akár vitaminokra bontva is csoportosíthatjuk a készletet - mindenki a saját belátása szerint. A lényeg, hogy az irányadó napi beviteli érték (INBÉ; külföldiül GDA vagy RDA) alapján mindenből lőjük be a 100% körüli szintet.
Érdemes végigbogarászni (legalább egyszer, ha már...) a különböző anyagok listáját és összeállítani egy megfelelő készletet a szükséges, esetleg eddig hiányzó dolgokból. Kezdésnek itt a wikipédia összeállítása a vitaminokról és az ásványi anyagokról, de kutassunk tovább a témában!
Ne felejtsük, hogy a jóból is megárt a sok! Az egészséges táplálkozáshoz ugyan rendszeres bevitelre van szükségünk a különböző anyagokból, de a túladagolás komoly egészségügyi kockázattal jár. Különösen a gyerekek számára lehet veszélyes, ha túl sokat kapnak valamiből (meg persze, ha túl keveset). Keressünk fel szakembert szükség esetén további tanácsért.
Először ugyan furcsának hathat, hogy hónapokra elegendő készletet halmozzunk fel ezekből a készítményekből, de relatíve olcsók és szerintem megérik a pénzüket.