Ha a dolgok rosszabbra fordulnának és a világ káoszba fulladna körülötted, hova menekülnél? Sokan közülünk már rendelkeznek valamilyen menedékkel (alfabázissal ;) ), rejtekhellyel, ahol kihúzhatják addig, amíg jobbra nem fordulnak a dolgok. Ha neked még nincs ilyened és nem tudnád, hova menekülj vészhelyzet esetén, az alábbi 10 kérdés megválaszolásával közelebb kerülhetsz a válaszhoz. Az alábbiak figyelembevételével megfontolhatod, hol és milyen szempontok alapján érdemes a menedéket kiválasztani.
1. Milyen messze?
Mekkora a távolság az otthonod és a menedékhely között? Néhány katasztrófatípusnál nem szükséges messzire menni. Például árvíz esetén már elegendő lehet egy pár km-re lévő, magasabban fekvő helyet kiválasztani. Másféle vészhelyzetnél, gazdasági összeomlásnál stb., viszont már nagyobb távolságot is meg kell tenni talán, hogy biztonságos távolságra legyünk a bajtól.
2. A fedél a fejünk felett
Ha meghatároztad a helyszínt, milyen menedékben húznád ki a nehezebb időket? Van esetleg valamilyen épület a területen? Sátoroznál? A fedél meghatározója lehet annak, hogy mennyi ideig leszünk képesek a menedékhelyen maradni. Például télen nem biztos, hogy sokáig bírnánk sátorban, vagy egy egyszerűbb faházikó nem biztos, hogy megfelelő biztonságot nyújt a behatolókkal szemben. Ha egy hétvégi telek megvásárlásán gondolkodsz egy elszigeteltebb helyen, akkor függetlenedhetsz másoktól és felépíthetsz egy extra tartalékot ott, különböző felszereléssel és eszközökkel (lásd Selco beszámolóját).
3. Van túlélőzsákod?
Már sokszor beszélgettünk itt róla, hogy mit tegyünk a 72 órás készletünkbe és hogyan csomagoljunk. A lehetséges (vagy éppen aktuális) vészhelyzettől függően a csomag tartalma más és más mindenkinél. A menedékhely szempontjából például fontos lehet, hogy milyen messze van a legközelebbi vízforrás. Ha folyó-, tóparthoz közel szállásolnánk el magunkat, akkor inkább a mobil vízszűrő eszközökre érdemes koncentrálni. Így kevesebb vizet kell majd tárolnunk és a haladás is gyorsabb lehet a kevesebb teherrel.
4. Víz
Ha már a vízről beszélünk, fontos tudnunk azt, hogy hogyan fogunk vízhez jutni a menedékhelyen. Ha nincs megfelelő ivóvízellátás a közelben, vagy esetleg akadozik a szolgáltatás, akkor érdemes lehet egy nagyobb vízfelülethez (folyó, patak, tó) közeli területet választani. Érdemes figyelembevenni azt is, hogy ha megszűnne a szolgáltatás, akkor sokan fognak - hozzánk hasonlóan - a partra lejárni friss vízért. Tehát szempont lehet a víz elszennyeződése és a biztonságunk is: igyekezzünk kevésbé népszerű helyeket felkutatni és csendes időszakban vizet merni.
5. Élelmiszer
A menedékhelyen töltött idő függvényében fontos kérdés lesz az élelmiszerellátás. Lesz elegendő növény és állat a környéken, hogy akár hosszabb ideig eltartsd magadat és családodat belőlük? Van elegendő tartalékod a menedékedben? Alkalmas a helyszín, a föld növénytermesztéshez, állattartáshoz?
6. Népszerű helyszín
Ha úgy gondolod, hogy megtaláltad a megfelelő helyszínt, akkor szinte egészen biztos lehetsz abban, hogy valaki más is gondolt már pont ugyanarra a helyre. Bár a felkészülés egyik alapvető része a fittségünk és hogy képesek legyünk megvédeni önmagunkat, de legalább olyan fontos, hogy jó kapcsolatot tartsunk azokkal az emberekkel, akikkel egy SHTF helyzetben esetleg szomszédok leszünk.
7. Hogyan jutsz el oda?
Mint feljebb már volt róla szó, ez attól függ, hogy milyen messze van a menedék az otthonodtól. Ha közel van, akkor egyszerűen sétálhatsz vagy biciklizhetsz is. Ha messzebb van, akkor talán vezetned kell (vagy több napig sétálni, biciklizni stb.). Egy nap alatt egy átlagos ember biciklivel akár 100 km-t is megtehet (nyilván tereptől és edzettségtől függően), Magyarországot széltében tehát elvileg 4-5 nap alatt megteheti bárki bicajjal. Gyalog valamivel lassabban haladhatunk, de 15-30 km-t így is meg lehet tenni viszonylag kényelmesen. Én például az első 34 km-es túrámat 12-13 évesen tettem meg a Börzsönyben és annyira nem is volt vészes, mint először gondoltam. Ja igen, és biciklivel mentünk az alaptáborba, ami 74 km-re volt a lakhelyemtől - persze nem ugyanazon a napon. :D
Ami fontos viszont, hogy ezt (a gyaloglást, biciklizést, vezetést stb.) érdemes gyakorolni: a Doomsday Preppersben látott néhány ember el nem tudom képzelni, hogyan tenne meg akár egy focipályányi távot is egy zsákkal a hátán... Ne a baj kellős közepén jöjjünk rá, milyen sebességre is vagyunk képesek!
(lásd még: Túlélőjárművek c. cikket)
8. Hány emberre tervezel?
Csak önmagadra? Esetleg a feleségedre/férjedre? Gyerekekre? Több családtagra? Fontos szempont ez is, hiszen erősen befolyásolja a tárolni kívánt élelmiszer, víz mennyiségét, de minden más eszközt is érint a felhasználók száma (pl. a víztisztító szűrők hamarabb betelnek, ha több emberre kell vizet vételezni). Másik szempont lehet az is, hogy csoporttal haladva más lesz a tempónk, mintha egyedül mennénk.
9. Kapcsolattartás
Hogyan lépsz kapcsolatba másokkal, a külvilággal? Attól még, hogy egy elszigeteltebb helyre mész, még valamilyen szinten szükséges lesz tartani a kapcsolatot másokkal. A helyszínen lesz térerő a mobilodhoz? Lesz lefedettsége a tévének, rádiónak, hogy a híreket hallgasd? Érintkezésben maradni másokkal segíthet az események követésében, de akár életmentő is lehet, ha tudunk kommunikálni a többiekkel. Jó ötlet lehet egy CB-rádió (walkie talkie) beszerzése is.
10. Egészség
Lesz elegendő egészségügyi felszerelésed a menedékhelyen? Talán már van elegendő víz és élelmiszer, de mi van, ha útközben megvágod magad, megsérülsz és odaérve el kell látni a sebeket? Esetleg olyan menedéket érdemes keresned, ahol elérhető közelségben van egy kórház vagy ahonnan viszonylag könnyen beszerezhetsz létfontosságú gyógyszereket (pl. inzulint).
Neked mi a véleményed? Mi jöhet még szóba a helyszín kiválasztásakor? Oszd meg velünk a kommentekben!