Ebben a cikkben a Bug Out Bag-gel (BOB) foglalkozom, azaz magyarul a menekülőzsákkal.
Miért van szükségünk menekülőzsákra?
Túlélési tippek után kutakodva jövünk rá sokszor, hogy vannak kezelhetetlen helyzetek az életben, amikor már nem tudjuk befolyásolni a történéseket. Ez bármi lehet: a házunk összedőlésétől kezdve helyi erdőtüzeken át egészen a világméretű krízisig gyakorlatilag akármi. A prepperek között általában az a jellemző nézet, hogy mindig a nálunk legvalószínűbb és leginkább pusztító eseményre készüljünk fel: ha tengerparton lakunk, akkor például cunamira, ha a szárazföld belsejében, akkor esetleg földrengésre vagy orkán erejű szélre, árvízre. Ha úgy gondoljuk, megtaláltuk a lakhelyünk környékén legjellemzőbb veszélyforrást, akkor érdemes arra készülni és ennek megfelelő felszerelést választani.
Bármekkora méretű eseményre is készülünk, a legfontosabb, hogy a lehető leggyorsabban elhagyhassuk a lakást anélkül, hogy sokat kellene gondolkodnunk rajta, mit is szeretnénk magaddal vinni (erről jut eszembe egy gyakori, hétköznapibb példa: a szülés előtti napokban szokták a kismamák előkészíteni az ő "BOB"-jukat. Ebben egy-két éjszakára elegendő ruhát, tisztálkodószereket, telefont, kulcsokat stb. készítenek össze, hogy ha megindul a szülés egy váratlan pillanatban, akkor csak fel kelljen kapni a táskát és futni a kórházba). Ekkor jön a képbe a preppereknél egy megfelelő menekülőzsák beszerzése.
Sokan kérdezhetik ekkor, hogy "Na de mi a helyzet akkor, ha nem kell elhagynom a házamat - vagy bent kell maradnom, akkor minek nekem a menekülőzsák?". A válasz egyszerű: nem "fáj", ha van egy megfelelően előkészített BOB-unk, legfeljebb nem fogjuk használni. A tartalmát pedig ugyanúgy felhasználhatjuk szükség esetén, ráadásul nem is kell már keresgélni a különböző tárgyakat a lakásban, minden egy helyen lesz. Egy ilyen táska alapvető kellék minden prepper készletében, de tulajdonképpen bárkinek a világon hasznára válhat.
Az amerikai katasztrófavédelem ajánlása szerint minden egyes lakosnak 72 órára elegendő felszereléssel kell rendelkeznie egy esetleges katasztrófa esetén. Ennyi idő alatt már többnyire megoldható a különböző mentőosztagok, katasztrófaelhárítók stb. helyszínre érkezése. Viszont ugyanakkor ez elég hosszú idő lehet ahhoz, hogy pl. egy tikkasztó hőségű nyári időszakban akár teljesen kiszáradjon az ember, így mindenképpem érdemes elgondolkodni egy áthidaló megoldáson. Ez pedig a BOB, ami ezt a bizonyos 72 órányi időtartamot képes fedezni számunkra olyan alapvető dolgokkal, mint pl. víz, élelem vagy száraz ruházat.
Ha felismeri az ember egy ilyen katasztrófahelyzet lehetőségét és megfelelően felkészül rá, akkor nem csak neki lesz könnyebb a 72 órát túlélnie, de megkönnyíti a mentőalakulatok munkáját is, hogy nekik csak az igazán nagy bajban lévőkön kelljen elsősorban segíteniük. Tehát hatalmas terhet vehet le egyúttal az ő vállukról is. Ahogy pedig elkezdi összegyűjtögetni a megfelelő felszerelést, úgy tanul meg egyre többet és többet a túlélésről, a vészhelyzetek kezeléséről, a pánikhangulat elkerüléséről stb.
Kinek ajánlott a menekülőzsák?
Véleményem szerint a család minden egyes tagjának érdemes egy saját BOB-ot összeállítani. Nyilván sok olyan tárgy is lesz, amiből több is a rendelkezésre áll majd, de ugye a több jobb, mint a kevesebb, vagy ahogy a túlélők mondják: "a kettő egyet jelent, az egy pedig semennyit". A család minden egyes tagjának előkészített menekülőzsák biztosíthatja őket abban, hogy mindenki számára megfelelő ellátmány áll majd rendelkezésre egy rövidebb vészhelyzet esetén.
Honnan szerezhető be a BOB?
Léteznek előregyártott zsákok, de a leginkább elterjedt (és javasolt) megoldás az egyénileg összeállított készlet. Utóbbival teljesen személyre és eseményre szabható a táska tartalma, míg az általános szettben lehetnek felesleges extrák vagy éppen nélkülözhetetlen tárgyak hiányozhatnak belőle. Az általános megoldás választásával tulajdonképpen egy egyszerűen és olcsón összeállítható zsákért fizetünk valakinek kisebb vagyonokat, ami általában nem a legbölcsebb megoldás. Egy jó BOB-ot magunk is összeállíthatunk viszonylag olcsón, a tartalmát pedig egytől-egyig a saját szükségleteink alapján állíthatjuk össze.
Mikor használjuk a BOB-ot?
Ez az egyik legnehezebb kérdés, amire nem egyszerű jó választ adni. Sok a vita erről prepper körökben, de a végén úgyis a felhasználó az, aki dönt a kérdésben. Leginkább a veszélyhelyzet foka az, ami számottevő lehet: sok esetben hasznosabb az épületben maradni és ott keresni menedéket, míg ritkábban el kell hagyni akár az egész környéket is a katasztrófa túlélése érdekében.
Ha előzőleg felkészültünk többféle eshetőségre, akkor a döntés is könnyebb lesz, ráadásul a stressz csökkentését is szolgálhatja, ha a katasztrófa pillanatában már előre kidolgozott (akár be is gyakorolt) rutin alapján cselekszünk. Például hóvihar esetén már tudjuk előre, hogy otthon fogunk maradni és ott kibekkelni a következő napokat: ebben az esetben még időben értesíthetjük a távolabbi családtagokat, ismerősöket, munkahelyet a tervünkről és a BOB-ot sem kell felhasználni - a kérdés pedig el van döntve.
Ugyanígy dönthetünk a zsák használatáról, ha valaki hajnali kettőkor azzal riaszt fel álmunkból, hogy 5 percen belül el kell hagyni a házunkat bozóttűz miatt. Ha ezekre a lehetőségekre felkészülünk, akkor a BOB használatának szükségességét is könnyebben eldönthetjük. Minél több és részletesebb előzetes terv áll rendelkezésünkre, annál egyszerűbb lesz a stresszt elviselni az amúgy szinte elviselhetetlen szituációkban is.
Vannak azonban olyan pillanatok, amikor másodpercek alatt kell egy-egy döntést meghozni. Íme néhány ötlet, hogy miket lehet érdemes ekkor végiggondolni, ha a BOB használatáról döntünk:
- A családod otthon vagy máshol van-e nagyobb biztonságban
- Aggódsz-e amiatt, hogy ez az esemény egyfajta törvényenkívüli, polgárháborús állapotot eredményez majd
- Mekkora a krízis mérete: saját házad, életed van veszélyben; a közösséged van-e kitéve ennek vagy esetleg az egész város, megye, ország is
- Mennyi ideig tarthat a vészhelyzet
- Elég egészségesek és erősek-e családtagjaid, hogy utazzanak
- Megfelelő-e az időjárás az utazáshoz
- A tervezett célpontban (helyszínen) sikerül-e túlélned csupán annyi felszerelésből, amennyit magaddal viszel
- Van-e lehetőség nem csak túlélésre a célpontban, de akár huzamosabb idejű ottartózkodásra is
A menekülőzsák tartalma
Az interneten rengeteg különböző listát találhatunk a szükséges felszerelésről. Nem ajánlanék egy kifejezett listát ezek közül, hiszen ezt mindenkinek saját magának kell mérlegelnie, hogy mire lehet szüksége a következő 72 órában. Például egy gyakorlott túrázó, aki az erdei menedékházból indul és oda tér vissza, egészen más BOB-bal rendelkezik, mint egy belvárosi panelházban lakó ember.
Egy rövid lista, ami a legtöbbször használt tárgyakat tartalmazza:
- Valamilyen, búvóhelyül szolgáló eszköz (többnyire sátrat értünk ezalatt, esetleg ponyva)
- Ruhák
- Víz
- Élelem
- Tűzgyújtó eszköz
- Higiéniai termék
Ne felejtsük el, hogy a bolti eladók mindent ránk akarnak majd tukmálni, amikor a menekülőzsákunk tartalmát válogatjuk össze. Próbáljunk a testsúlyunk egyharmadánál nem nehezebb táskát összeállítani, még ha van is rá pénzünk, hogy jól megtömjük azt. Szintén érdemes lehet időnként tesztelni a BOB-ot: menjünk egyet kirándulni vele, sétáljunk (vagy akár kocogjunk) pár kilométert a hátunkon vele, hogy megszokjuk a súlyát és használatkor a tartalmát.
Mi van a te táskádban?