Mindannyian sok időt töltünk különböző épületekben: irodaházakban, üzletközpontokban, ipari létesítményekben és persze otthon. Néha azonban előfordul, hogy a hétköznapi munkavégzés vagy bevásárlás egyik pillanatról a másikra katasztrófába csap át. Földrengés, földcsuszamlás, vízalámosás vagy akár az épület szerkezeti hibája miatt is könnyen csapdában találhatjuk magunkat egy összeroskadt kőkupac alatt. Egy ősszedőlt épület különösen veszélyes közvetlenül a baleset után, ezért nagyon óvatosan kell menekülni vagy másokon segíteni. Elsőként saját magunkat kell viszonylagos biztonságba helyeznünk, ezután már jóval könnyebben és hatékonyabban tudunk másokon is segíteni.
Maszk
A finoman szálló por, füst, gáz és egyebek nagyon hamar megtalálják az utat a túlélők tüdejébe, miután az épület ősszedőlt és maga alá temette őket. Bár korántsem olyan hatékony, mint egy rendes gázmaszk, egy megnedvesített kendő, póló vagy hasonló textil az orr és száj elé helyezve az életet vagy a halált jelentheti vészhelyzetben.
Kesztyű, bakancs
Akármilyen erősek és fittek vagyunk, egy pár kesztyű és bakancs viselése eget és földet jelentheti túlélés tekintetében, amikor a kiutat próbáljuk megtalálni a törmelék alól. Minden elképzelhető építkezési anyaggal számolnunk kell: törött üveggel, szálkákkal teli gerendákkal, fém-, beton- és egyéb hulladékokkal. Számíthatunk arra is, hogy sok bepánikolt emberrel is meg kell küzdenünk (nem feltétlenül fizikailag). Bár kevés irodista vagy átlagember visel ipari kesztyűt munka közben, kevesen hordanak acélbetétes bakancsot, de ebben az esetben is próbáljunk meg improvizálni valamit, hogy a kézfejet és lábfejet védjük a sérülésektől: egy tenyérre csavart öv, ruha is sokat segíthet. Tudom, tudom, csak egy film, de akkoris: a World War Z-ben láttam egy egyszerű, de nagyszerű ötletet végtagjaink védelmére: a főhős felkapott néhány magazint és csőbe tekerve az alkarjára erősítette azokat, valamelyest védve a karokat a közvetlen sérülésektől.
Zseblámpa
Túléltük az épület összeroggyanását, remek! De a sötétben az orrunkig sem látunk el, így nem lesz könnyű megtalálni a kiutat. Egy jó minőségű minizseblámpa nem ad túl erős fényt, de ahhoz pont elegendőt, hogy segítsen tájékozódni. Végülis nem az a cél, hogy elvakítsuk a többi túlélőt. Egy kulcstartóra erősíthető zseblámpa mindig jól jöhet az ilyen helyzetben, esetleg az EDC-készlet részeként.
Kötél, síp
Ha már említettük az EDC-készletet, ez tartalmazhat egy sípot is akár. A törmelék még a baleset után is sokáig "mocoroghat", ahogy a kisebb-nagyobb darabok keresik a helyüket. Az ezzel járó zaj könnyen elnyomja egy beszorult, sérült ember hangját. Egy kisméretű sípot egyszerűen elrejthetünk a készletben, de kaphatók kompakt túlélőeszközök is, pl. zseblámpa+síp egyben.
Kötelet legegyszerűbben úgy vihetünk magunkkal, ha egy ejtőernyős zsinórt fűzünk fel karkötőként. Nekem ez állandó kelléke a készletemnek: egy kb. 3-4mm vastag, 3 méter hosszú kötél, mely annyi helyet foglal, mint egy bicska. Használható ideiglenes rögzítésre, de rendkívül jól bírja a terhelést is: egy átlagos ejtőernyős kötél akár 250kg-ot is könnyedén megtart.
Előfordulhat, hogy romok alá temetett túlélő(ke)t találunk. Fontos, hogy először igyekezzünk megnyugtatni a bajbajutott embert, majd kezdjük el felmérni a helyzetet, hogy képesek vagyunk-e önerőből segíteni neki saját életünk kockáztatása nélkül. Sokszor "csak" néhány centit kell elmozdítani az akadályt, hogy kiszabadítsuk a túlélőt. Nagyon körültekintően és óvatosan mozdítsuk meg a törmeléket, mert könnyen másodlagos roggyanást okozhatunk. Ez pedig a mentőalakulatok egyik legnagyobb gyilkosa, ahogy azt láthattuk a lettországi bevásárlóközpont esetében is. A másik legfontosabb tényező az idő: ha valaki kb. egy óránál tovább van beszorulva a törmelék alá, a véráramába került elhalt sejtek miatt hamarosan veseelégtelenség lép majd fel. Ha mégis sikerül őt kiszabadítani, de 6 órán belül nem érkezik szakszerű segítség, akkor a túlélési esélyei nullára csökkennek. Miután elhárítottuk a veszélyt, itassuk meg a sérültet vízzel és próbáljuk eszméleténél tartani. Sípunkkal rendszeresen küldjünk vészjelet, de hatékony lehet egy vascső kongatása is. Köveket, törmeléket dobálni nem a legjobb megoldás, mert a mentőalakulatok összetéveszthetik a zajt az épület morajával.
(az utolsó bekezdés tippjeit egy mentési szakértő ajánlásai alapján válogattam innen, további forrás itt)