Méltánytalanul kevés szó esett eddig itt a blogon a legfontosabb túlélési "kellékről", amire mindenkinek szüksége lesz, mégpedig a vízről. Elengedhetetlen minden preppernek valamennyi vizet tárolnia, de a víz súlya korlátozza a lehetőségeinket, ahogy nagyobb mennyiség tárolásakor is már egyre több problémával kell szembenézni, pangással, algásodással, de egy nagyobb víztartályt (IBC) eleve körülményes kezelni, helyet találni neki otthon stb. Kézenfekvő tehát a megoldás: pótolni kell a vizet! Viszont ha nem áll rendelkezésre csapvíz, akkor azonnal problémákba ütközünk, hiszen honnan lehet tiszta, baktériumoktól és élősködőktől, kosztól mentes, finom vizet szerezni? Ezekre próbálok néhány megoldást keresni a mai cikkben.
Néhány tévhit
- Kristálytiszta folyó- vagy patakvízből nyugodtan lehet inni
Ne vegyünk rá mérget! Ne felejtsük el, hogy az a víz valahonnan jött, mielőtt elért hozzánk. Útközben bármi beszennyezhette azt, legyen az egy döglött állat teteme vagy valamilyen vegyszer beömlése. Alapvetően igaz az, hogy ha az álló és a folyó víz között kell választani, akkor az utóbbit részesítsük előnyben, de ettől függetlenül ugyanúgy szükségünk lesz valamilyen víztisztási módszerre! - A hóevéssel is pótolhatjuk vízigényünket
Nem igaz, sőt, éppen ellenkező hatást érhetünk el! A hó felolvasztásához ugyanis rengeteg testhőre van szükség, ami egyrészt folyadékveszteséggel jár, másrészt hipotermiához is vezethet. A hó továbbá beszennyeződhet már a levegőben (tipikusan pl. szmog által), vagy ha huzamosabb ideig a földön van (ott már minden mással is). Mindig próbáljuk meg valahogyan felolvasztani a havat fogyasztás előtt! A régóta álló hó / jég is eléggé szennyezett lehet, ezért mindenképpen tisztítsuk, szűrjük meg használat előtt. - Egy kis tengervíz nem árt
Ez sem igaz. Bár Magyarország jelenleg nem rendelkezik tengerparttal, így ez keveseket érinhet, de érdemes tudni, hogy már egy nagyon kevés mennyiség fogyasztása is gyors dehidratációhoz vezet és akár hamarabbi halált okozhat, mintha egyáltalán nem inna vizet az ember. A testünk hűtésére használhatjuk, de sose igyunk belőle! - A vizelet megivása megakadályozza a dehidratációt
Vészhelyzet esetén 1-2-szer éppen lehet inni belőle, de ne felejtsük el, hogy a vizelet a káros anyagok eltávolítására szolgál a szervezetünkből. A vizelet nagyrészt ugyan vízből áll, de egy dehidratált szervezetben az aránya egyre csökken. Minél többször utasítjuk a szervezetünket ugyanazon anyagok megemésztésére, annál hamarabb kerülhetünk bajba, míg végül a test megadja magát, a létfontosságú szervek leállnak és bekövetkezik a halál. A dehidratáció egyik első jele a vizelet színének sötétedése.
A legalapvetőbb tisztítási módszerek
Számos módja van annak, hogy a vizet megtisztítsuk, de egyik megoldás sem tökéletes. Ezért a legtöbb szakirodalomban a különböző módszerek kombinációját ajánlják, egymást kiegészítve. Mindenekelőtt néhány szó a víz kivételéről: mint fentebb említettem, részesítsük előnyben a folyó (avagy mozgó) vizet, kerüljük az algásodó, rossz színű, szagú, állagú vizet, mocsárból vagy lápból sem érdemes meríteni. Használjunk tiszta eszközöket, kannát, vödröt, az ivóvizes eszközöket ne használjuk más folyadékok (pl. olaj, vegyszerek) tárolására, ha éppen nincsenek használatban. Miután összegyűjtöttünk valamekkora mennyiséget, rögtön tisztítsuk meg a nagyobb fizikai szennyeződésektől (apró kavicsoktól, törmeléktől, uszadéktól stb.). Ha ez megvan, akkor három alapvető dolgot tehetünk:
Forralás
Általában ez a legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a vízben lévő szerves anyagok baktériumok stb. eltávolításának. Egy nagyobb fazékban forraljuk fel a vizet, majd legalább 1 percig tartsuk forráspont felett (magyarul bugyogjon rendesen az a víz). Itt érdemes megjegyezni, hogy szintén fontos a forralás időtartamának csökkentése! Minél hamarabb felforr a víz, annál kisebb az esélye a különböző mikroorganizmusoknak, hogy védekezzenek ellene. A fazekat lefedve, megfelelő tűzhelyet kialakítva, jobb tüzelőanyagot használva érhetjük el a gyorsabb forralást. Valamennyi víz elpárologhat majd forralás közben. Fogyasztás előtt hagyjuk kihűlni! A forralt víz íze kissé kellemetlen lehet az oxigénszint csökkenése miatt. Két tiszta kancsóból ide-oda átöntve néhányszor újra felfrissíthetjük a vizet, jobb, kellemesebb ízt adva neki.
Klórozás
A legegyszerűbb módja ennek az, ha megfelelő mennyiségű klórtablettát szerzünk be. Ez ugyan kissé drága lehet, de viszonylag egyszerű tárolni, így akár egy túlélőzsákban is könnyen elfér.
A másik megoldás, ha (kizárólag klórt tartalmazó!) fehérítőt használunk a célra. 5 liter vízbe 8-15 cseppet téve (szennyezettségtől függően) elpusztítható a legtöbb mikroorganizmus. Hagyjuk állni 30-45 percig, majd fogyasztás előtt szagoljuk meg: ha nincs klóros illata, akkor a víz túlságosan szennyezett volt, merjünk egy másik adagot, vagy keressünk más vízforrást és ismételjük meg a folyamatot. Természetesen a mennyiséget nagyon pontosan be kell lőni, hiszen nagy mennyiségben fogyasztva a klórt hamar elpatkolhatunk. Célszerű kifejezetten ivásra gyártott készítményt beszerezni pl. túraboltból, és a használati útmutatóját követni.
Desztillálás, lepárlás
A mikroorganizmusok eltávolítása mellett a desztillálás eltávolítja az egyéb anyagokat is, mint pl. fémeket, sót, és sok más kémiai anyagot is. Maga a folyamat annyit jelent, hogy a felforralt vízből kicsapódó párát gyűjtjük be és használjuk fel ivásra. A párából nyert víz nagy tisztaságú, szinte semmilyen egyéb anyagot nem fog tartalmazni (ezért pl. a különböző ásványi anyagokat másként kell pótolni, étellel, vitamintablettával stb.). Egy lehetséges módszer desztilláláshoz: egy fejrefordított fedő fogantyújához függesszünk egy csészét, pár centit hagyva a kettő között. Az egészet tegyük a fazék fölé úgy, hogy a csésze ne érjen bele a vízbe. A forrás közben elpárolgó víz a fedőn kicsapódik, majd összegyűlik a csészében - ez lesz a desztillált víz.
Egyéb megoldások
Egy másik, olcsó módszert is alkalmazhatnak túlélők. Hagyományos PET palackba töltve a valamennyire megtiszított vizet (legalább a nagyobb szennyeződéseket rongyon átszűrve) helyezzük ki azt a tűző napra és hagyjuk állni 3 órán át! Az UV-sugárzás fog gondoskodni a mikroorganizmusok elpusztításáról. Érdemes időnként alaposan felrázni a palackot, hogy minden részt elérjen a napfény.
Szintén jó megoldás lehet különféle szűrők alkalmazása. Ezekkel most részletesen nem foglalkozom, hiszen rengeteg megoldást találni szakboltokban, egyszerű kézi filterektől kezdve a "nagyüzemi" szűrőberendezésekig mindenki talál magának valót. Esetleg azt érdemes megjegyezni ezzel kapcsolatban, hogy szükség lesz a filter cseréjére, így annak utánpótlásáról is gondoskodjunk. A túlélőzsákban is jó szolgálatot tehet egy kézi szűrő, hiszen így akár többheti vízhez is juthatunk egyetlen eszköz használatával anélkül, hogy nagy súlyt cipelnénk.
Nincs tehát egy jó megoldás, használjuk a fentiek kombinációját lehetőségeink függvényében! Neked melyik megoldás a legszimpatikusabb? Van még valamilyen más lehetőség is? Várom a kommenteket!