Korábbi cikkekben már foglalkoztam különböző felszerelésekkel, sátrakkal, túlélőzsákkal vagy hogy hogyan tároljunk vizet. Arról eddig nem ejtettem szót, hogy ha beütne a krach és el kellene hagynunk a biztonságot jelentő otthont, hogyan tehetnénk meg ezt a lehető leghatékonyabban. Általában ugyanis igaz az, hogy az A-terv alapján lehetőség szerint maradjunk a lakásunkban, az "erődünkben" és ott próbáljuk átvészelni az árvizet, lázadást vagy bármi mást. De ha mégis elő kellene venni a B-tervet és a túlélőzsákunkkal a hátunkon elindulni a világba, melyik közlekedési módszer lehet vajon a legjobb megoldás?
A gyaloglás
Az első (és ironikus módon az utolsó) megoldás természetesen saját magunk, az emberi test. Ha minden elromlana és semmilyen más jármű nincs elérhető közelben, gyalogolni még akkor is tud az ember. Fontos, hogy vigyázni kell testi épségünkre, hiszen szó szerint a bőrünkre mehet a gyaloglás, ha lesérülünk például. Testünknek ugyanannyira túl kell élnie a nehéz helyzetet, ahogy nekünk magunknak (azaz az elménknek) is. Ha el kell hagyni tehát az otthont, számos megoldást tud nyújtani az emberi test: sétálhatunk, mászhatunk (pl. hegyre, fára), futhatunk vagy éppen úszhatunk is. Elképzelhető, hogy hosszú ideig kell sötétben, kényelmetlen, rideg helyen várakozni, mielőtt továbbhaladhatunk, ami megviselheti a szervezetet. Érdemes tehát körültekintően bepakolni a túlélőzsákunkba, hogy csak az igazán szükséges felszerelést vigyük magunkkal. Szintén számításba kell venni saját terhelhetőségünket, hogy mekkora terhet, mennyi ideig tudunk magunkkal cipelni. Sok prepper ezért rendszeresen kipróbálja, leteszteli a felszerelését: egy kirándulás teljes menetfelszereléssel a közeli erdőbe, hegyekbe remek támpontot adhat, hogy mire képes a testünk. Egy-egy, a szabadban töltött éjszaka pedig rávilágíthat arra, hogy milyen eszközökre, élelemre, ruházatra van igazán szükségünk. Van-e megfelelően strapabíró cipőnk? Mikor gyalogoltunk utoljára 10 km-nél többet ebben a cipőben? Vízálló a cipő, vagy gyorsan szárad-e? Érdemes felszerelésünk minden elemét végigvizsgálni, vagy élesben letesztelni, hogy megfelel-e a célra. Elsősorban az időjárásálló (víz, szél, hideg-meleg) felszerelést részesítsük előnyben.
Előnyök:
Az emberi test gyakorlatilag bármilyen terepen képes keresztülmenni. Nem igényel speciális üzemanyagot, egy megfelelően összeállított élelmiszercsomaggal hatalmas távolságot tehet meg bárki. Szintén előnyös lehet, hogy viszonylag csöndben, feltűnés nélkül tud így közlekedni az ember.
Hátrányok:
Alacsony terhelhetőség, lassú sebesség, az időjárás viszontagságainak teljesen ki van téve, nehéz lehet haladni csoportban (lásd korábbi cikkemet erről).
Hegyikerékpár (mountain bike, MTB)
Sokan az egyik legjobb túlélőjárműnek tekintik a modern hegyibringát. Erős, ugyanakkor pillekönnyű anyagokból készülnek a mai típusok, nehezen lyukadó gumikkal és erős pedállal, lánccal. Az MTB lehet akár a kizárólagos túlélőjárművünk is, de kiegészíthet más járműveket is (pl. autó hátuljára fogatva).
Előnyök:
Szinte bárhova eljuthatunk vele, a legtöbb autóra, teherautóra, SUV-ra stb. könnyen felfogatható. Tereptől függően akár több, mint 100 km-t is megtehetünk vele egyetlen nap alatt.
Hátrányok:
Bár elég sok csomagot szállíthatunk biciklivel, kapacitása így is véges (ill. minél több a teher, annál nehezebb és fárasztóbb haladni vele), az időjárásnak ki van téve a biciklis, hóban nehéz vele haladni.
SUV (Sport Utility Vehicle)
Jó választás lehet egy ilyen autó a túlélő számára. Viszonylag nagy távolságot tudnak megtenni egy tanknyi üzemanyaggal, 4 kerék meghajtással és erős gumikkal a legtöbb terepen boldogulni lehet vele. Tetőcsomagtartóval, esetleg utánfutóval egy 4-6 tagú családot és felszerelésüket is könnyen lehet vele szállítani.
Előnyök:
Sokoldalúság (napi használat mellett jó választás lehet a túlélőknek is), nagy távolságot lehet megtenni vele, elfogadhatóan közlekedhetünk vele terepen is, egy egész család aludhat benne.
Hátrányok:
Nem túl jó fogyasztás (és szükség van üzemanyagra), extrém terepen nem tud haladni, hacsak nincs átalakítva megfelelően.
Pick-up autó
Az egyik legjobb dolog bennük, hogy viszonylag elérhető áron már kaphatunk egyet (pénztárcától függően egy kétkerék meghajtásút , vagy akár egy újabb, négykerékmeghajtásút). A csomagtartó részében viszonylag sok csomagot lehet szállítani és átalakítva akár új funkciót is kaphat a hátsó része. Sok modellhez választhatunk előre elkészített "tuning" megoldásokat is, amivel pillanatok alatt kvázi lakóautót varázsolhatunk belőle.
Előnyök:
Olcsóbb, mint egy átlagos autó vagy kisteherautó és könnyen átalakítható, bővíthető funkciókkal. Mivel olcsónak is tűnik, ezért kisebb eséllyel szemeli ki magának egy rabló vagy tolvaj. Vonóhoroggal utánfutót, lakókocsit is vontathat.
Hátrányok:
Sok modell csak 2-3 személyes, így nagyobb családoknak nem a legjobb megoldás, hacsak nem egy 4-5 személyes, nagyobb változattal rendelkeznek (a szállítható felszerelés mennyiségének rovására). Üzemanyagot igényel.
ATV (All Terrain Vehicle)
Sok embernek van ilyen járműve, amit quadnak is neveznek. Viszonylag erős motorral, négykerékmeghajtással, erős abroncsokkal és kis méretével kiváló túlélőjármű lehet. Szinte minden terepen elboldogul és sok modell vonóhoroggal is rendelkezik.
Előnyök:
Szinte bárhova eljuthatunk vele, nehéz terepen is viszonylag gyorsan haladhatunk vele, üzemanyagtakarékosnak mondható, megbízható és olcsó.
Hátrányok:
Az időjárás viszontagságaival meg kell bírkóznia a vezetőnek, rövid hatótáv, kevés felszerelést szállíthat (még utánfutóval is), üzemanyag kell hozzá, kevés utast vihet magával.
Motorkerékpár:
Egy erősebb motorral felszerelt modellel remek távolságot lehet megtenni. Egy túlélőzsákot és akár másodmagunkat is elviheti különösebb gond nélkül. Egy jó túlélőmotor az átlagosnál nagyobb üzemanyagtartállyal és tárolórekesszel (dobozzal például) rendelkezik.
Előnyök:
1 fő számára kiváló megoldás lehet, mert megfelelő mennyiségű csomagot, viszonylag nagy távolságra szállíthat. Relatíve jó üzemanyagfogyasztás jellemzi, és modelltől függően akár nehéz terepen is boldogulhat vele az ember.
Hátrányok:
Üzemanyagra van szüksége, kevés felszerelést szállíthat, időjárás viszontagságai.
A fenti lista közel sem teljes. A legtöbb nyugati embernek az elsőszámú megoldás valószínűleg az autója vagy kerékpárja lesz. Mint túlélőknek, az a legfontosabb szempont számunkra, hogy melyiket fogjuk legnagyobb valószínűséggel igénybevenni. Ezt természetesen mindenki maga dönti el a helyszín, a lehetséges veszélyek és természetesen a pénztárcájának függvényében. Például egy folyóparton élőnek jól jöhet valamilyen vízi jármű (egy kajak, kenu, ladik) árvíz, áradás esetén, de ugyanúgy számításba vehető a kutyaszántól kezdve a lovakon át akár a helikopterig minden más jármű is. A legfontosabb, hogy még ma kezdjünk el gondolkodni rajta, hogy nekünk mi lehet a megfelelő túlélőjármű! Készítsük fel műszakilag, hogy szükség esetén azonnal igénybevehessük! Tároljunk megfelelő mennyiségű üzemanyagot (ne felejtsük, a Japánban pusztító cunami után néhány órával lehetetlen volt üzemanyaghoz jutni), és tartsuk karban testünket is, ha gyalogolnunk kellene.
Szerinted melyik a legjobb jármű túléléshez? Te melyiket választanád? Mit tennél még a listához?