Ha beütne a krach, legyen az természeti katasztrófa, gazdasági válság, polgárháború vagy akármi más - egyedül vagy csoportban lenne a jobb és könnyebb túlélni? Magányos farkasok, társaságot kedvelők, előnyök és hátrányok a mai cikkben.
A vita alapja
Sok ember számára a függetlenség (hogy túléljen a világban külső segítség nélkül) többnyire csak egy álom. Hollywood milliókat keresett a magányos hősök sztorijaiból, akik mindent és mindenkit túlélnek, egy korábbi cikkben foglalkoztam is ilyen filmekkel. A filmek főszereplői egytől-egyig kemények, szívósak, a jég hátán is megélnek. Az igazság az, hogy néhány tanulmány szerint 80% az esély a hosszútávú túlélésre csoportban, míg mindössze 20%, ha egyedül vág neki az ember. Hősként tehát nem lesz egyszerű dolgunk, talán ezért is nevezik őket hősnek. De lássuk pontokba szedve az előnyöket és hátrányokat, hogy jobb képet kaphassunk a két lehetőségről (néhány pontnál átfedve egymást).
A magányos farkas
Előnyök
- Saját tempóban haladhat a túlélő. Nem kell bevárnia a lassabbat vagy éppen szaporábban lépkedni, ha ő lenne lemaradva. Ez igaz mindaddig, amíg viszonylag egyenletes, sima terepen kell haladnia. Azonban nehezebb terepnél, hegyes, mocsaras, erdőkkel tarkított helyeken; városi környezetben pedig romok, akadályok (pl. nagyobb épületek, kerítések) között haladva jól jöhet egy segítő kéz, aki segít felmászni, lemászni, kimászni.
- Kevesebb felszerelésre lesz szükség. Ez talán nem a legjobb megfogalmazás... De egy átlagos embernek kiszámítható mennyiségű élelemre, vízre, felszerelésre lesz szüksége, amit egy BOB-ban viszonylag könnyen tárolhat és szállíthat egymaga. Ugyanakkor többen több felszerelést vihetnek magukkal: egy horgászbotot, fejszét, erősebb fűrészt stb. megoszthatnak egy csoport tagjai egymással, nem kell mindenkinek mindent cipelnie. Szintén megoszthatják a feladatokat: pl. élelem (bogyók, gomba, gyümölcsök) keresésekor nagyobb területet átkutathat egy csoport, a többet találók pedig megoszthatják a "zsákmányt" a kevesebbet szerzőkkel, hogy mindenki jól járjon. Egy mindenkiért, mindenki egyért.
- Kevesebb zaj. Egy egyedül utazó kevésbé feltűnő: kisebb zajt csap, kevesebb port kavar fel az úton, kevesebbet szemetel és nem hagy annyi nyomot maga után. Könnyebben el tud rejtőzni és felfedezni is nehezebb.
- Nincs vita. Teljesen egyértelmű: egy magányosan utazót senki nem kérdőjelez meg tetteiben, nem kell megfelelnie senkinek, nem kell az igazáért harcolnia vagy felesleges vitákba bocsátkoznia. Ugyanakkor felelős is lesz minden cselekedetéért, legyen az jó vagy rossz döntés. Egy beteg, gyenge pillanatban meghozott rossz ítélet pedig akár végzetes is lehet számára. Sokszor, egy másikkal folytatott vita során olyan nézőpontot is megismerhet, ami alapján pofonegyszerűen megoldható a problémája.
Hátrányok:
- Magány. Az egyik legnagyobb gyilkos lehet. Az ember társas lény és jobban teljesít csoportban. Időnként szükség lehet mások bíztatására, egy kis motivációra, hogy túllépjen a nehezén. Míg milliók élnek egyedül a megszokott városi környezetben, a tiszta víz, rengeteg élelem, villany és a modern világ minden más kényelmével, csak kevesen tudnának ezek nélkül egymagukban boldogulni.
- Magasabb biztonsági kockázat. Nincs segítség vagy bárki, aki vigyázhatna rá. Tulajdonképpen a nap 24 órája folyamatos életveszélyt jelenthet számára pl. ragadozó állatok miatt vagy éppen fosztogató, rabló embertársai miatt. Utazás közben, élelem gyűjtésekor, vadászat idején, fürdéskor vagy éppen vécézéskor is meglepheti az embert egy váratlan vendég. Az egyik legrizikósabb időszak az alvás ideje, amit senki nem tud huzamosabb ideig elkerülni - aludni mindenkinek kell. Ha ismeretlen helyen kell aludnunk egyedül, rejtsük el alaposan szálláshelyünket az árgus szemek elől. Oltsuk el a tüzet: a fény és a füst könnyen útbaigazítja felénk a rosszfiúkat.
Csoportban
Előnyök
- A szállítható eszközök száma megnő. Fejsze, horgász- és vadászfelszerelés, nagyobb sátrak, komplett rádiófelszerelés, elsősegély láda, főzéshez szükséges eszközök (edények, evőeszközök, kempinggáz) mind-mind megoszthatóak a többiekkel.
- Képességek. A csoport minden tagja speciális tudással rendelkezhet: orvos, fogorvos, asztalos, műszerész, építészmérnök, kertész vagy éppen rendőr mind hozzájárulhat tudásával a túléléshez.
- Biztonság. Egy fosztogatókból álló hordával szemben sikeresebben felveheti a versenyt egy csoportnyi ember, ahogy az ételek, szállás előkészítésekor is segítséget jelenthet a csapat többi tagja (pl. felhívják a figyelmet a romlott étel vagy a kiszakadt sátortető miatt). Mindig lehet egy őrszem, aki vigyáz a többire, amíg azok pl. alszanak.
Hátrányok
- Vita. A morál romlásával hamar felszínre kerülhetnek korábbi sérelmek, nézeteltérések, aminek fárasztó, energiát nem kímélő vita lehet a vége, rosszabb esetben akár fizikai erőszak is előfordulhat a felek között. Az általános morált leginkább befolyásoló tényező az élelem (és víz).
- Több felszerelés. Bár mindenkinek rendelkezésére állhat a BOB-jában megfelelő felszerelés, hogy túléljen néhány napot különösebb megrázkódtatás nélkül, egy csoportnyi emberre már másként kell tervezni: pl. több ürülék és vizelet halmozódik fel kis területen, ami a kellemetlen szagokon felül komoly fertőzésveszélyt is jelenthet. Egy nagyobb csoport számára megfelelő árnyékszék kialakításához már a BOB-on felül extra felszerelésre, ásóra, fűrészre stb.-re lehet szükség, amit valakinek cipelni kell majd. Gyerekek kevesebbet tudnak magukkal vinni, de ugyanúgy szükségük van egy szabad helyre a sátorban vagy megfelelő mennyiségű élelemre, így az ő részüket a hozzátartozóinak kell vinnie. Hasonlóan az idősebb vagy mozgáskorlátozott, fogyatékos családtagokhoz, akiknek speciális igényei lehetnek a felszerelést illetően.
- Vezető. Egy csoportnál érdemes kijelölni, megválasztani egy vezetőt, aki vitás ügyekben dönt. A szerepéből adódóan bár irányt mutathat a csapat többi tagjának, de ugyanakkor rengeteg probléma forrása is lehet, akár a csoport feloszlásához is vezethet a többé és a kevésbé lojálisok vitája.
Szerinted hogyan érdemes nekivágni az útnak, ha úgy hozza a sors?